Res och paddla, travel and paddle.

Seakayak Experience Costa Brava
12-17 okt 2025

Havskajak upplevelser!

Fantastisk natur!

Välkommen till Costa Brava, magisk paddling i spektakulär natur.

 

Tillsammans med vår svenska hjälpguide Niklas Ekman får du här träffa Marc Martin som är vår instruktör, han har den högsta graden av BC certifiering, officiell certifierad brittisk kanotinstruktör för kurser och bedömningar och är en väl meriterad kajak instruktör som jobbar både i Spanien och England.

 

Vi erbjuder fantastisk upplevelse nere i Costa Brava! Naturen är hänförande och spännande, små vikar, mysiga stränder, trånga passager, grottor, portaler, vackert renoverade fiskarstugor och ibland dyker det upp mer lyxiga hus högt uppe på klipporna. Och till det klargrönt vatten som är runt 20-24 grader. Underbart!

 

Costa Brava-kusten är magiskt vacker med klippor, grottor och vackra stränder, Costa betyder såklart kust och Brava betyder vild eller skrovlig på katalanska. Kuststräckan startar 40-50 km norr om Barcelona och sträcker sig ända upp till franska gränsen. Vi har olika paddelsträckor med skiftande karaktär, både öppet hav eller skyddat för vind och vågor. 

Om Tur och kurspaddlingarna

Vi blir hämtade på morgonen och åker med Marc ut till er startplats. Turpaddlingarna har olika längd och svårighetsgrad beroende på gruppens kunskaper.

Förkunskaper.

Du bör ha gått en kurs i havskajak eller paddlat i ett antal år, samt ha tränat kamrat och ensamräddning. Vad du bör kunna hittar du här. Du bör kunna orka paddla 10-20 km/dag. Vi paddlar inte i högt tempo utan det är helt vanligt havskajaktempo.

Vad du kan förvänta dig.

Sea Kayak Experience är en kombinerad kurs och turpaddling.  Förutom turpaddling får du träna på manövrering, räddningar, bogsering, hantera kajaken i vågor, rockhopping, surf  och extra kul är det att surfa i ”gaps”.

Kajakerna

Vi använder oss av fina SKUK kajaker i komposit.

Vad ingår:

Det kan vara bra att ta med sin personliga utrustning men detta finns hos Marc:

Flytväst, cag, kapell, Long John, hjälm är bra ifall du vill surfa.

SKUK kajaker och Celtic paddel ingår.

Vi rekommenderar att ni tar med era egna paddelkläder, bekvämare så.

5 dagars paddling med Marc som instruktör samt svensk hjälpguide, transport till och från de olika platserna och 1 ledig dag där du kan vara turist och upptäcka området på land.

Priser Sea Kayak Experience 2025
9.990 Sek p/p

Minst antal deltagare: 4

Flyg boende och transfer ingår ej.

Frågor eller bokning? Maila info@aterra.se

Itenary 2025

  • Res ner senast 11/10 och ta buss/hyrbil från flygplatsen till Palamos.
  •  
  • -12/10 samling kl 10.  Marc hämtar upp oss på angiven plats som ni får av vår medföljande guide.
  •  
  • Första passet paddlar vi först en utvärderingssession i det vackra närområdet. 
  •  
  • -12-17/10 Fem dagars paddling och teknikträning två sessioner/dag. Varje dag planeras dagen innan ofta behövs matpacke med då vi är ute i naturen hela dagarna.
  •  
  • -Fridag någonstans i mitten av veckan tar vi en paddelledig dag. Vila eller hyr en bil och kör till Girona som är en av Spaniens mest sevärda städer (rekommenderas).
  •  
  • -Ta med fika/lunch på alla pass om ej annat är angivet.

Palamós /Costa Brava
Catalonia Spain

Explore exciting paddling around
cliffs, gaps and caves.

Costa Brava-kusten är fantastiskt vacker och spännande, Costa betyder kust och Brava betyder vild eller skrovlig på katalanska.

2 av 8 platser bokade.

Sista bokningsdag 30 augusti.

Reseinformation kajakresa

Flyga ner
Du flyger till Barcelona eller Girona. Från flygplatsen tar du bussen till Palamós (2,30 tim från Barcelona, 1 tim från Girona). Vill du åka runt kan du även hyra bil. 

Äta ute.

Maten är fantastisk och vi har hunnit med att proväta på en hel del restauranger och fler vill vi prova.  Här finns allt från fantastiskt prisvärda till exklusiva restauranger.

Resa ensam, med partner eller familj.
De flesta av våra deltagare reser ensamma eller i par till våra kurser. Vi blir snabbt ett bra tight gäng och vårt upplägg går ut på att skapa en atmosfär som får alla att känna sig hemma i gruppen.  Att resa ensam är alltid spännande och man får snabbt kontakt med nya vänner. Att resa med familjemedlemmar som inte är paddlar går alldeles utmärkt. Vi hjälper till med upplevelser utanför paddlingen.

Att se i Palamos & Girona

Reseinfo Girona https://www.girona.cat/turisme/eng/
Reseinfo Palamos https://visitpalamos.cat/en/que-fer/

Våra Guider Marc Martin & Niklas Ekman

Aterra samarbetar med fantastiska coacher på våra resor, förutom att de är duktiga och kunniga paddlare så ger de positiv och glad energi. Den sociala biten är lika viktig för oss som för våra deltagare. Vi vill erbjuda lustfyllda event som ger glädje och paddelkunskap

Marc Martin började paddla havskajak 2001.


Ivrig att utveckla sin träning hittade han starkt stöd utanför sitt lands gränser och deltog i tekniska konferenser i Nederländerna, Tyskland, Danmark, medan han instruerades av BCU.

För närvarande är Marc en sponsrad paddlare av Lendal Paddles och SKUK och arbetar aktivt som tekniker på SUK, som är Europas största havskajaksymposium, som hålls årligen i maj på ön Anglesey i norra Wales.

Marc har gjort flera stora och små expeditioner i Italien, Frankrike, Sverige, Baskien, Galicien, Balearerna, Tyskland, Grönland, Mexiko, Nya Zeeland. Han försummar inte sin hemkust Costa Brava där han njuter av havet varje dag, dess klippor, dess medelhavsfolk och ibland ”Tramuntana” -vinden.

Niklas Ekman en äkta Malmöpåg som älskar paddling


Startade med paddling för att komma ut i skärgården och kunna övernatta på små öar. Steg 2 var att lära sig, våga mer, det blev vågsurfing på danska västkusten och i Portugal, i de där små surfkajakerna.

Nu har jag under de senaste åren fastnat för kurser och utbildning i olika former och tagit mig igenom EPP/Paddelpasset. Har ett rött paddelpass och är Kajakledare 3 enligt det Europeiska systemet så det finns möjligheter till examination.

Jag har fortfarande samma nyfikenhet när det gäller paddling på nya ställen och har hunnit med Grönland, Kroatien och Kanada, förutom våra Nordiska vatten. Hoppas att nu få se Dig i oktober för att erbjuda en härlig paddling och upplevelse i Katalonien.

Spännande paddling

Välkommen till Costa Brava

Boende

Airbnb
Vi bokar ett airbnb för vår svenska instruktör Niklas. Det finns plats för flera i lägenheten. Pris/natt 450-600:-. Boka din plats i lägenheten samtidigt som du bokar resan.

Pal Beach

Pal Beach är ett lägenhetshotell som ligger i centrum av Palamos. Hotellet ligger vid en gågata/torg där du hittar butiker så du kan handla frukost. Cirka 5 minuters promenad till hotell Trias och stranden.

Hotel La Fosca
La Fosca ligger 2 km nordost om centrum nere vid La Fosca stranden.
Camila phone number 00 34 630 206 563.

Hotel Trias
Ett trevligt hotel på strandpromenaden i Palamós. Vackra klassiska rum. God frukost och trevlig personal. Hotellet har ett lugnt poolområde där vi kan chilla ner efter dagens padling. För dig som vill lyxa till det.

Staden Palamós

är en liten trevlig stad där du tar dig runt till fots. Våra boende ligger i centrum och/eller nära havet. I centrum kommer du snabbt att hitta en trevlig restaurang, du hittar också en smal shoppinggågata. Bra att veta, tänk på att du är i Katalonien och inte i Spanien. Här pratar man Katalanska, men såklart funkar spanska och engelska. De flesta ser sig som katalaner inte spanjorer. För er som följer Mästarnas Mästare på SVT så är det här de är ni kommer känna igen vikar, stränder och klippor från inspelningarna.